تاثیر روابط عاشقانه در سلامتی شما


آیا روابط عاشقانه ی شما می تواند در سلامت شما نقش موثری داشته باشد؟تحقیقات نشان داده اند که یک رابطه عاشقانه خوب می تواند ما را در برابر بیماریها مقاوم کند و به کسب عادت های سالم تر و طول عمر بیشتر نیز کمک کند.از طرف دیگر ،روابط سخت و پرمشکل استرس زا هستند و باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن ما می شوند.بنابراین اگر شما هم ازدواج کرده اید و یا در یک رابطه ی جدی هستید،دقت کنید که پیوند عاشقانه ی شما ممکن است به روش های زیر بر جسم و فکرتان اثر بگذارد.

1-سطح استرس

تحقیقات نشان داده اند زوج هایی که رابطه ی جسمی و عاشقانه منظمی دارند،از نظر فکری سالمتر بوده و رضایت بیشتری از رابطه ی خود و زندگیشان دارند.البته رابطه ی جسمی فقط به رابطه جنسی ختم نمی شود و مواردی همچون در آغوش کشیدن یکدیگر نیز باعث کاهش فشار خون و پایین آمدن سطح استرس می شوند که تاثیر زیادی در سلامت فکری و جسمی ما دارند.

2-مشکلات خواب

خوابیدن کنار کسی که دوستش دارید می تواند شما را در داشتن استراحت مناسب و خوابی فوق العاده کمک کند که هر دو عامل در سلامتی شما نقش مهمی دارند.

3-اضطراب

وجود مشکلات در روابط  زناشویی و احساسی می تواند هر کسی را ناراحت کند که این ناراحتی در بعضی موارد می تواند منجر به اضطراب شدیدی در طرفین شود.

4-فشار خون

رژیم غذایی و عادت به ورزش کردن می توانند بر فشار خون افراد تاثیر بگذارد.پس خیلی جای تعجب نیست که رابطه ی احساسی شما نیز بتواند چنین نقشی داشته باشد.بودن در یک رابطه ی ناسالم به مرور باعث بالارفتن فشار خون می شود که در سلامت ما تاثیر پر رنگی دارد.

5-بهبودی از سرطان

در تحقیقات مختلف و متعدد مشخص شده است که ازدواج های موفق بر میزان بهبودی و درمان سرطان،از جمله سرطان پروستات،ریه و روده تاثیر می گذارد.در یک تحقیق بزرگ که در سال 2009 انجام شد،مطالعاتی بر روی نزدیک به 4 میلیون بیمار سرطانی انجام گرفت که 58 درصد از افراد متاهل بعد از تشخیص سرطان توانستند تا 10 سال زندگی کنند،در حالی که این آمار برای افراد مجرد 52 درصد،افراد مطلقه 46درصد و افراد بیوه 41 درصد بوده است.

6-شکستن دل

فقط رابطه کنونی تان نیست که بر سلامتی شما تاثیر دارد،بلکه روابط گذشته تان نیز موثر هستند.به ویژه آنهایی که موجب شکستن دل و آسیب به احساسات شخص شده باشد.

همچنین بخوانید: زندگی مشترک را شیرین تر کنید

عروس نت